Auralizacija je rastuće istraživačko područje unutar primijenjene akustike. Može se shvatiti kao kombinacija virtualne akustike i računalnih metoda za simulaciju binauralnog slušnog doživljaja na određenoj poziciji u simuliranom prostoru, i to korištenjem slušalica ili zvučnika.
Ovaj projekt je fokusiran na implementaciju auralizacije na različitim sustavima, prvenstveno koristeći binauralnu tehnologiju s dodanim sustavom za praćenje glave. Binauralni sustavi omogućuju bitno bolju uključenost u virtualnu zvučnu okolinu u odnosu na jednostavne stereo tehnologije za reprodukciju, ali bez mogućnosti sinteze binauralnog signala u stvarnom vremenu temeljeno na praćenju položaja glave, nedostaje im prirodnost i uključenost u virtualni svijet usporediv s doživljajem stvarnog svijeta.


Obavijesti

2. završna radionica projekta

U petak, 17. ožujka 2023. od 11:00 sati održana je druga, odnosno završna radionica projekta Autaura. Bila je to prilika da istraživači prođu kroz sve projektne aktivnosti i naprave pregled i sažetak istraživačkih postignuća, te porazgovaraju o budućim istraživačkim aktivnostima nakon završetka aktualnog projekta.

Radionica je imala slijedeći dnevni red:

Dnevni red radionice:

11:00 – Pregled AUTAURA projekta kroz 4 godine – JAMBROŠIĆ

11:15 – VR platforma za testiranje ispitanika – OBERMAN

11:30 – Rezultati statičkih mjerenja IMU senzora i izazovi u pripremi dinamičkih mjerenja – KRHEN

11:40 – Inicijalna dinamička mjerenja IMU senzora i rezultati – JAMBROŠIĆ

11:50 – Razvoj novih dinamičkih mjerenja za sve korištene platforme i provedba mjerenja s rezultatima – FRANČEK

12:05 – Razvoj metode subjektivnih ispitivanja kvalitete binauralnih sustava s praćenjem glave i prvi rezultati – PLANINEC

12:20 – Okrugli stol (diskusija) - SVI

12:30 – Kraj radionice

 

U nastavku slijede fotografije s radionice.

Autor: Kristian Jambrošić

 

Sudjelovali smo na kongresu Inter-Noise 2022 od 21. do 24. kolovoza u Glasgowu (UK). Predstavili smo najnovije rezultate istraživanja točnosti lokalizacije izvora korištenjem različitih sustava za binauralnu sintezu.

https://internoise2022.org/

Autor: Kristian Jambrošić
Ostvarena suradnja s University of...

Pokrenuli smo znanstvenu suradnju između istraživača University of Antwerp, prof. Herberta Peremansa i njegovih suradnika i istraživača projekta Autaura oko testiranja njihovog sustava za jednostavno snimanje vlastitih HRTF funkcija - Earfish. Očekujemo lijepe rezultate od ove suradnje, a više informacija o samom projektu mogu se pronaći putem slijedeće poveznice:

https://www.earfish.eu/

Autor: Kristian Jambrošić

Od 9. do 11. svibnja održana je konferencija Euroregio / BNAM 2022 u Aalborgu (Danska). Tri istraživača projekta Autaura sudjelovala su na ovoj zanimljivoj konferenciji s prikazom najnovijih rezultata mjerenja preciznosti IMU senzora. 

https://bnam2022.org/

Autor: Kristian Jambrošić

23. i 24. rujna 2021. godine sudjelovali smo, konačno uživo, na akustičkoj konferenciji Alps Adria Acoustics Association gdje je doktorand Vedran Planince uspodio aktualne audio sustave s praćenjem proložaja glave, te glavna očekivanja od projekta Autaura.

https://www.alpsadriaacoustics.eu/

Autor: Kristian Jambrošić
Sudjelovanje na konferenciji e-Forum...

Na velikoj međunarodnoj konferenciji iz područja akustike, (e)Forum Acusticum, 2020, održali smo 10. prosinca 2020 prezentaciju rada o klivateti mjerenja IMU senzora u sustavima s praćenjme položaja glave.

Konferencija je zbog epidemioloških razloga održana online.

https://fa2020.universite-lyon.fr/

 

Autor: Kristian Jambrošić
Predstavljanje projekta u sklopu...

Voditelj projekta AUTAURA prof. dr. sc. Kristian Jambrošić predstavio je sa suradnicima 18. ožujka 2021. godine istraživanja koja se provode na projektu AUTAURA u sklopu emisije o popularizaciji znanosti "Promotej" na televizijskom kanalu HTV1.

Autor: Kristian Jambrošić
1. zajednička radionica svih sudionika

Na 1. zajedničkoj radionici svih sudionika na projektu održanoj 29. siječnja 2021. godine prikazani su rezultati dosadašnjih istraživanja i plan rada do kraja projekta.

Autor: Miljenko Krhen
Predavanje "Metodologija...

U okviru aktivnosti istraživačkog seminara na FER-u, dana 27. studenog 2020. je Vedran Planinec, mag. ing. održao predavanje "Metodologija mjerenja preciznosti sustava za praćenja položaja glave radi auralizacije".

Predavanje je održano online, uz sudjelovanje većeg broja zainteresiranih sudionika.

Autor: Miljenko Krhen
Sudjelovanje na radionici AI IN...

Na radionici i okruglom stolu naziva AI IN MANUFACTURING koji su  5. 11. 2019. održani u Beču u prostorijama FFG - Austrian Research Promotion Agency aktivno je sudjelovao član istraživačke grupe projekta.

Autor: Miljenko Krhen
Sudjelovanje na radionici projekta...

U sklopu radionice Erasmus+ projekta ACOUCOU u Wroclawu 22. listopada 2019. (https://acoucou.org/) isprobali smo VR snimke koje će biti sastavni dio edukativnih materijala za učenje akustike projekta ACI (https://aci.acoucou.org/). Ujedno je to bila i prilika ocijeniti kvalitetu naglavnog sustava Oculus GO i sinkronizacije 3D video zapisa s audio snimkom.

Autor: Kristian Jambrošić
Sudjelovanje na konferenciji ICA 2019

U radu 23. međunarodnog akustičkog kongresa (ICA 2019) u njemačkom gradu Aachenu aktivno su sudjelovali članovi istraživačke grupe koja radi na projektu AUTAURA, i to:

  - Prof. dr. sc. Kristian Jambrošić
  - Doc. dr. sc. Marko Horvat
  - Doc. dr. sc. Tin Oberman

 

Autor: Miljenko Krhen

U organizaciji Europske akustičke organizacije (EAA - European Acoustics Association) održan je u rujnu 2019. godine 23. međunarodni akustički kongres (ICA 2019) u njemačkom gradu Aachenu.

Na kongresu je objavljen rad s prikazom trenutnog stranja u istraživanju na projektu:

"The Use of Inertial Measurement Units in Virtual Reality Systems for Auralization Applications"

Autor: Miljenko Krhen
Početak rada na projektu

Projekt "Audio tehnologije u sustavima virtualne stvarnosti za primjenu u auralizaciji (AUTAURA)" službeno je započeo 1. siječnja 2019. godine.

Nakon rješenja administrativno-tehničkih problema 1. srpnja 2019. na projektu je zaposlen poslijedoktorand.

Autor: Miljenko Krhen